Usługi pogrzebowe w Warszawie na cmentarzach komunalnych i wyznaniowych


Data: 24 sierpnia 2020 | Autor: admin

Usługi pogrzebowe w Warszawie na cmentarzach komunalnych i wyznaniowych

To, w jaki sposób zorganizowane jest ostatnie pożegnanie oraz jakie usługi wchodzą w jego skład, ma niebagatelne znaczenie dla bliskich zmarłej osoby. Nierzadko zakład pogrzebowy ma bezpośredni wpływ na to, jak bardzo odciążeni z problemów organizacyjnych są ich klienci. Temat śmierci, chociaż cieszy się równie długą historią, co życie na ziemi, nadal jest w pewien sposób tabuizowany. W efekcie wiele osób nie do końca wie, na czym polegają usługi pogrzebowe i w czym dokładnie może pomóc dom pogrzebowy.

Komunalne usługi pogrzebowe

Takie rozwiązania mają bardzo długą tradycję. Przedsiębiorstwa, świadczące komunalne usługi pogrzebowe zaczęły pojawiać się na rynku w połowie XIX wieku i na początku działały trochę jak wypożyczalnia. Rodzina zmarłego mogła z takiego miejsca na czas pogrzebu wypożyczyć akcesoria, które pozwalały zorganizować należyty pochówek. Takie produkty charakteryzowały się ogromną różnorodnością – od tekstyliów (całuny, baldachimy), przez trumny i katafalki, aż po całe karawany. Komunalne usługi pogrzebowe w Polsce na początku świadczone były przez miejskie magistraty. W Warszawie ta sytuacja zmieniła się w latach 70. XIX wieku, ale po zakończeniu drugiej wojny światowej działanie prywatnych domów pogrzebowych znowu zostało ograniczone przez monopol miasta w organizowaniu pogrzebów w Warszawie. Taka sytuacja trwała aż do lat 90. ubiegłego wieku.

Usługi pogrzebowe

Usługi pogrzebowe na cmentarzach wyznaniowych

W przypadku cmentarzy świeckich (komunalnych) zakładaniem takich miejsc zajmuje się gmina, a w miastach na prawach powiatu decyduje o tym rada gminy. Inaczej jest w przypadku cmentarzy wyznaniowych, gdzie takie decyzje podejmują właściwe władze kościelne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre gminy mogą nie dysponować cmentarzem komunalnych. Wynika to z faktu, że większość cmentarzy w naszym kraju ma charakter wyznaniowy. W takiej sytuacji, zgodnie z obowiązującym prawem, zarząd cmentarza wyznaniowego musi pochować zmarłego na swoim cmentarzu i nie ma znaczenia to, czy osoba była niewierząca, czy wyznawała inną religię (podstawą prawną jest art. 35 Konstytucji, mówiący o braku dyskryminacji ze względu na wyznanie).

Organizacja pogrzebu w Warszawie na cmentarzu komunalnym lub wyznaniowym

Aby pochówek był możliwy, konieczne jest uiszczenie odpowiedniej opłaty oraz przedstawienie zarządowi właściwych dokumentów (kartę zgonu, a jeśli zgon nastąpił na skutek popełnionego przestępstwa, również zezwolenie prokuratora). Należy zorganizować również transport zwłok. Niestety tych spraw biurokratycznych nie da się uniknąć i dotyczą one zarówno pochówku na cmentarzu komunalnym, jak i tego na cmentarzu wyznaniowym. Usługi profesjonalnych zakładów pogrzebowych sprawiają, że bliscy zmarłej osoby nie muszą martwić się tymi kwestiami. Firmy tego typu oferują również:

  • kompleksowe przygotowanie osób zmarłych do pogrzebu lub kremacji;
  • indywidualne dostosowanie zakresu usług do preferencji klientów;
  • specjalną salę pożegnań, w której w gronie najbliższych osób można pożegnać się ze zmarłym.

 

 

 

Artykuł zrealizowała agencja marketingu internetowego Internetica. Specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań, dzięki którym jej klienci są bardziej widoczni w sieci, a ich witryny cieszą się większym ruchem.
Przedsiębiorstwo istnieje od 2007 roku i, oprócz pozycjonowania, prowadzi kampanie linków sponsorowanych, remarketing i kampanie e-mailingowe. Wzmacnia konkurencyjność swoich klientów, wdrażając profesjonalne strony i sklepy internetowe oraz opracowując akcje w mediach społecznościowych. Internetica to zespół doświadczonych specjalistów, którzy wciąż zwiększają swoje umiejętności. W efekcie oferta jest cały czas udoskonalana, a odbiorcy usług mogą czerpać korzyści z udanej współpracy z innowacyjną firmą, dbającą o wysoką jakość obsługi klienta. Internetica obsługuje setki klientów, takich jak Zakład i Dom Pogrzebowy Pruszyński, zajmujący się usługami pogrzebowymi.