Na czym polega przygotowanie zmarłego do pogrzebu?


Data: 18 stycznia 2021 | Autor: admin

Przygotowanie zmarłego do pogrzebu to ogół zadań, które wykonuje się po to, aby bliscy mogli w odpowiedni sposób pożegnać się ze zmarłą osobą. Takie czynności należy powierzać jedynie odpowiednio przygotowanym osobom. Ich kompetencje potwierdzają certyfikaty, szkolenia oraz zgromadzone doświadczenie.

Co warto wiedzieć o przygotowaniu zmarłego do pogrzebu?

Przeważnie czynności uwzględniają:

  • profesjonalną konserwację i balsamowanie zwłok

Takie działania mają spowolnić proces rozkładu ciała. W tym celu wykorzystuje się specjalne preparaty, których celem jest zakonserwowanie organów i tkanek.

  • tanatotoaletę, tanatokosmetykę, tanatoplastykę

Aby ciało mogło być eksponowane na widok publiczny, musi zostać właściwie przygotowane. W tym celu podejmuje się szereg działań higienicznych, takich jak mycie, przycinanie zarostu, układanie fryzury. Nierzadko też na twarzy zmarłej osoby wykonuje się makijaż, pozwalający zakamuflować zmiany pośmiertne. Tanatoplastyka polega natomiast na zrekonstruowaniu ciała.

  • zadbanie o strój

Klienci wybierają ubranie, w którym zostanie pochowana zmarła osoba, i dostarczają je do zakładu pogrzebowego.

Jak przygotować zmarłego do pogrzebu?

Co jest istotne podczas świadczenia profesjonalnych usług pogrzebowych?

Rzetelni specjaliści, pracujący w tej branży, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wszystkie wyżej opisane punkty, mogą być dla rodziny zmarłego nowością, czymś całkowicie obcym i tajemniczym. Bardzo istotna przy takiej współpracy jest odpowiednia komunikacja oraz duża empatia. Dzięki temu rodzina może swobodnie zdecydować o tym, w jaki sposób chce zapamiętać zmarłego – może zasugerować np. konkretny rodzaj ułożenia włosów itp.

Sugestie mogą pojawić się również ze strony specjalistów. Nierzadko bliscy zmarłej osoby mają problem z wybraniem stroju, nie wiedzą, na jaką trumnę się zdecydować itp. Dzięki doświadczeniu i wrażliwości, pracownicy firmy świadczącej usługi pogrzebowe, mogą skutecznie doradzić klientom i wspomóc ich podczas tych decyzji.