Pogrzeby w dobie koronawirusa. Jak powinien wyglądać pochówek zmarłego na Covid-19


Data: 23 marca 2021 | Autor: admin

Trudno wyobrazić sobie bardziej wymagające psychicznie wyzwanie, niż konieczność funkcjonowania po stracie bliskiej osoby. Organizacja formalności związanych z pochówkiem dla wielu ludzi staje się wtedy skomplikowanym, niemal niewykonalnym obowiązkiem. Niestety obecnie osoby przechodzący przez ten ciężki okres muszą dodatkowo wziąć pod uwagę sytuację epidemiologiczną.

 

Pogrzeb w dobie COVID 19 – co mówią o tym przepisy?

Dokonując formalności należy kierować się przepisami, dotyczącymi pochówku, w tym zasadami postępowania w czasie pandemii. Konkretne wymagania dotyczą m.in. czasu zgłoszenia zgonu. Na zajęcie się tą kwestią mamy trzy dni (dla chorób zakaźnych czas ten jest krótszy i wynosi 24h). Tu warto zaznaczyć, że COVID-19 oficjalnie nie figuruje jako choroba zakaźna. W niektórych sytuacjach zdarza się, że osoba zarażona wirusem umiera w domu. Przepisy wymuszają na nas określone działanie, jeśli bliski przebywał na kwarantannie. Zobowiązani jesteśmy bowiem zgłosić śmierć, kontaktując się z numerem 112.

Jak wyglądają usługi pogrzebowe w czasie pandemii?

Wszystkie wyżej wspomniane obowiązki można przekazać zakładowi pogrzebowemu. Zgodnie z prawem taki usługodawca może być upoważniony np. do zgłoszenia zgonu. Domy pogrzebowe starają się maksymalnie ułatwić wszystkie formalności związane z pochówkiem osoby zakażonej koronawirusem. Kroki, które podejmuje się w tym celu, obejmują:

  • zachowanie szczególnych środków ostrożności w trakcie przygotowywania zmarłego do pogrzebu
    Kluczowym etapem realizacji tego działania jest dezynfekcja. Poddaje się jej nie tylko zwłoki, ale też worki na ciało.
  • właściwe przeszkolenie pracowników
    Nowe warunki wymagają nieco innych zasad postępowania niż wcześniej. Osoby zatrudnione w domu pogrzebowym muszą wiedzieć, jak działać, żeby przestrzegać wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa.
  • rzetelne informowanie usługobiorców
    Zakład powinien służyć sprawdzonym doradztwem, zwłaszcza że nowe zasady często wiążą się ze znaczną dezinformacją. Pojawia się wiele mylnych przekonań. Jedno z nich dotyczy np. zakazu kremacji osoby zmarłej na COVID-19 (co jest kłamstwem). W aktualnej sytuacji profesjonalna opieka nad klientami zyskuje nowy wymiar, a rzeczowa informacja jest na wagę złota.