Śmierć bliskiego za granicą – jak wygląda transport ciała do kraju


Data: 23 marca 2021 | Autor: admin

Łatwość przemieszczania się i zwiększona mobilność ludzi wpływa m.in. na wyzwania, jakim musi sprostać zakład pogrzebowy. Mowa o transporcie ciała do kraju. Jak wygląda profesjonalne wsparcie na tym polu?

 

Gdy bliska osoba umiera za granicą – wymagana biurokracja

To, jakich formalności należy dokonać, zależy m.in. od charakteru wyjazdu. Jeśli zgon osoby nastąpił podczas wykonywania obowiązków służbowych, to na pracodawcy spoczywa obowiązek zatroszczenia się o kwestie biurokratyczne. Rodzina zmarłej osoby będzie odciążona z formalności również w sytuacji, w której bliski przebywał na wyjeździe, zorganizowanym przez biuro podróży. Niestety w wielu sytuacjach sprawa jest bardziej skomplikowana.
Największe formalności czekają nas, gdy żaden z powyższych kryteriów nie został spełniony. W takim wypadku należy zrealizować następujące kroki:

  1. uzyskanie aktu zgonu
    To wymaga skontaktowania się z zagranicznym szpitalem. Należy nastawić się na to, że będziemy musieli przedstawić takie dokumenty, jak akt małżeństwa albo akt urodzenia.
  2. wizyta w polskim konsulacie
    To ta instytucja odpowiada za wydanie zgody na transport zwłok
  3. uzyskanie zgody od podmiotów w kraju
    Niestety na wcześniejszym kroku formalności się nie kończą. Aby zorganizować pogrzeb w kraju, konieczna jest jeszcze zgoda od właściwego starostwa powiatowego oraz lokalnych służb sanitarnych.

Organizacja pogrzebu dla osoby, która zmarła za granicą, to wiele formalności. Profesjonalne domy pogrzebowe często mają na tym polu spore doświadczenie. W efekcie zakład jest w stanie zaproponować usługi pogrzebowe, które nieco ułatwią sprowadzenie ciała. Taka pomoc obejmuje np.wydanie specjalnego zaświadczenia, potwierdzającego możliwość przewozu zwłok czy transport zwłok odpowiednio przystosowanym pojazdem.