Urlop okolicznościowy w momencie pogrzebu – kiedy przysługuje


Data: 7 czerwca 2021 | Autor: admin

Gdy bliska osoba odchodzi, przez pewien czas inne rzeczy przestają być istotne. W takim czasie poddajemy się zadumie, ale oprócz tego często spoczywa na nas ciężar zadbania o wiele kwestii organizacyjnych, związanych z pogrzebem. Aby móc całkowicie poświęcić się tej czynności i nie stresować się dodatkowo obowiązkami służbowymi, warto rozważyć urlop okolicznościowy z powodu śmierci członka rodziny.

Co koniecznie trzeba wiedzieć o urlopie okolicznościowym w momencie pogrzebu?

Wiele osób może obwiać się tego, że pracodawca nie spojrzy przychylnym okiem na ich wniosek o taki urlop. Nasze wątpliwości szybko się rozwieją, jeśli nieco przyjrzymy się obowiązującemu prawu. Zgodnie z aktualnymi przepisami, pracodawca jest zobowiązany przyjąć nasz wniosek i zezwolić nam na 1-2 dni urlopu. Nierzadko jednak polityka firmy przewiduje więcej dni. Pewna elastyczność dotyczy też samego terminu urlopu.

Wybierając dobry zakład pogrzebowy, możemy mieć pewność, że wszystkie usługi pogrzebowe zostaną zrealizowane sprawnie. Czasem jednak proces może trwać nieco dłużej, co może mieć związek np. ze sprowadzeniem ciała zmarłej osoby zza granicy. Dodatkowe wolne dni mogą więc się nam przydać.

Kiedy urlop może być dłuższy?

Wcześniej wspomniane 1-2 dni to minimum, które przysługuje najbliższej rodzinie. Tutaj warto zaznaczyć, że taki urlop otrzymuje jedynie osoba zatrudniona na umowę o pracę. Jeśli potrzebujemy więcej czasu na domknięcie wszystkich formalności w związku z usługami pogrzebowymi i ze współpracą z domem pogrzebowym, zawrzyjmy te informacje we wniosku.

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiej osoby a urlop wypoczynkowy

Wyżej wspomniany urlop nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego. Pewne wątpliwości mogą pojawić się u osób, które dowiadują się o śmierci bliskiej osoby, gdy akurat przebywają na urlopie wypoczynkowym. W takie j sytuacji warto złożyć wniosek z prośbą o przerwanie dotychczasowego urlopu i rozpoczęcie urlopu na okoliczność śmierci bliskiej osoby.